Play the Way! Youth Exchange

Na projekty Erasmus + jezdím už nějakou dobu ale každý byl vždy úplně jiný. Jak tématem, tak hlavně lidmi, které tam potkávám a kteří ve finále tvoří celé to dění tam.

Prostřednictvím Erasmus + dává Evropská unie všem dalším mladým lidem možnost z celé Evropy poznat Evropu úplně z jiného pohledu, a také mnohem levněji, než jako turista. Dostat příležitost dozvědět se o jazyce, politickém dění nebo kulturách zemí přímo od mladých lidí, kteří tam žijí a ne jenom z internetu, je za mě skvělé. A jeden velký bonus je potom to, že máte kamarády po celé Evropě(:

Většinou jsou projekty s 4 až klidně 10 zeměmi. My jsme tam měli lidi z Rumunska, Polska, Litvy, Lotyšska, Bulharska, Španělska, Řecka, Severní Makedonie a Gruzie.

Tohle byla zrovna Výměna mládeže, což znamená, že je předem naplánovány program pro účastníky ale zároveň je i tvořen přímo nimi na místě. Celé je to brané jako neformální vzdělávání. Aktivity jsou hlavně ve formě her, které jsou spojeny s určeným tématem, o kterém se celý projekt vede. My jsme měli téma trh práce a gamifikace. Takže jsme například měli aktivity, kdy jsme si zkoušeli dělat pohovor anebo jsme rozebírali, jak napsat správně a efektivně životopis. Aktivity jsou individuálně i ve skupinách a den je přesně naplánovaný, což ale neznamená že není žádný volný čas na sebe nebo na ostatní. Většinou je program 8 hodin denně čistého času.

Hry nebo workshopy, které jsme potom měli tvořit my jako účastníci byly jedny z hlavních částí projektu a za sebe můžu říct, že když máte dobrou skupinu, tak je výsledek absolutně nad vaše očekávání.

Projekty se dá naučit spousta věcí jako je práce ve skupině, rozvíjení kreativity, budování sebevědomí, naslouchání, taky poznávání sebe sama a hromada dalších věcí. Na rozvíjení, učení se nových věcí a poznávání je kladen velký důraz, proto se každý večer ve svých vybraných skupinkách rozebírá jaký pro nás byl program a co jsme se naučili. Což se potom hodí na vyplňování tzv. Youth Passu, což je certifikát neformálního vzdělávání o tom, že člověk na projektu byl a účastnil se programu. Youth Pass se dá použít do životopisu a taky třeba do přihlášky na vysokou.

Projekty jsou za doslova life-changing experience a myslím si, že by to měl vyzkoušet alespoň jednou každý mladý člověk.

Erasmus+