Role for a Change | Nová role

          Skautský institut | 21. 1. 2023 | 10:00 – 18:00

Přijďte si vyzkoušet využití RPG –⁠ rolových her pro vzdělávání.
Můžete si vybrat ze 4 různých scén: rukodělky, pohybové aktivity, divadlo i storytelling. 

Role for a Change |
Nová role

Celodenní event, kde si můžete vyzkoušet, jak využívat rolové hry pro zábavu i poučení.

Čekají vás 4 různé stage a řada různých aktivit. 

  • Lasers & Feelings  Guns & Guile –⁠ desková rolová hra (TTRPG), kde procvičíte své schopnosti storytellingu. Každý z vás bude představovat unikátního vesmírného westernového hrdinu.
  • Archipelago –⁠ desková rolová hra (TTRPG), kde budete osudy postav ovlivňovat skupinově.
  • Dílna, kde si vyzkoušíte vytvořit měkčené zbraně a kostýmy na LARP.
    Workshopy – pohybové a divadelní workshopy, kde si procvičíte své schopnosti improvizace, divadlo aj.
  • LARP –⁠ Life Action Role Playing, druh zábavy na pomezí divadla a hry, kde budete mít příležitost nahlédnout do koutů své duše, o kterých jste ani nevěděli.

Kdy a kde: 21. 1. 2023,  10:00 –⁠ 18:00, Skautský institut Brno (Moravské náměstí 12)
Fb událost: https://www.facebook.com/events/4516386821819936
Kapacita: 20 –⁠ 50 účastníků
Cena: vstupné dobrovolné 

Erasmus+
Pověz mi a já to zapomenu. Ukaž mi to a možná si zapamatuji.
Zapoj mě a já to pochopím.
– Konfucius

Program

O programu

Vytvořte si měkčený meč a vyzkoušejte si principy LARPového boje. 

Workshopu se může účastnit až 10 lidí najednou. 

Jak aktivitu využít s dětmi: 
rukodělná aktivita, která zabere přinejmenším 2 hodiny (a často víc), díky níž máte v ruce hračku, s kterou se děti mohou praštit do hlavy a nebát se, že z toho budou mít otřes mozku (ale stejně je lepší se jím do hlavy nemlátit). Měkčené meče se dají použít pro víkendovou i táborovu hru a navíc vám zůstanou do budoucna.  

Zkuste si tvorbu jednoduché tuniky a dalších doplňků, které se dají použít pro hru na antické Řecko, Přemyslovské Česko nebo třeba Velkomoravskou říši. 

Workshopu se může účastnit až 10 lidí najednou. 

Jak aktivitu využít s dětmi: 
rukodělná aktivita, která zabere zhruba 1 hodinu na tuniku a další hodinu na doplňky. Ideální na dokreslení atmosféry na tábory a víkendové akce. 

Lasers & Feelings (LF) je storytellingová hra (TTRPG), kde každý hráč ovládá vlastní postavu, s níž se pohybuje v příběhu, jehož hranice udává vypravěč. I když je LF sci-fi, hra má řadu variací, např. fantasy, Harry Potter, cyber-punk, zombie atd., takže si můžete vybrat scénář, který bude pro vaše děti nejatraktivnější.  

Pravidla LF jsou jednoduchá, ale je užitečné si hru nejprve vyzkoušet, abyste byli schopni ji použít. Workshop je max pro 4 lidi. V rámci hry si vytvoříte vlastní postavu, zahrajete miniaturní dobrodružství a vyzkoušíte si reflexi celého zážitku.

Jak aktivitu využít s dětmi: 
Jedna hra LF může trvat několik hodin, zabere vám tedy několik schůzek, nebo půl dne až celý den na výpravě. Může se stát otevírákem pro zcela nový druh her, který můžete se svými dětmi hrát. 

 

Archipelago je storytellingová hra, v níž hráči mohou ovlivňovat více méně všechny jednající postavy. Kromě imaginace pomáhá procvičit i kooperaci, improvizaci, divadelní dovednosti aj.

Workshop je pro max 4 lidi, kteří budou vedeni jedním facilitátorem, a trvá 2 hodiny. 

Jak aktivitu využít s dětmi:
Archipelago můžete použít na schůzce jako celou dvouhodinovou aktivitu, je ale vhodné spíše pro starší děti, potažmo rovery. 

LARP čili Life Action Role Playing je aktivita na pomezí divadla a hry. 

V rámci tohoto LARPu máme prostor pro 7 hráčů, kteří se ocitnou v předpeklí. Hra může být velice emotivní, takže je potřeba se připravit na intenzivní zážitek, pro nějž je důležitá následná reflexe.   

Jak hru použít s dětmi: 
Hra nabízí hluboký prožitek. Vzhledem k jejímu tématu se ale obáváme, že je vhodnější spíše pro rovery a starší. K dostání je ovšem celá řada LARPů, z nichž každý může mít zcela unikátní vzdělávací cíle. LARPy mám mohou pomoci adresovat náročná témata, jako je šikana, rasismus, nerovnoprávnost mezi gendery aj. 

LARP čili Life Action Role Playing je aktivita na pomezí divadla a hry. 

V rámci tohoto LARPu máme prostor pro 10 hráčů (a potřebujeme přesně 10 hráčů, abychom mohli hrát), kdy si vyzkoušíte detektivní příběh na palubě zaoceánské lodi. Každý hráč dostane unikátní postavu (instrukce na cca jednom A5 papíru) a následně vstoupíte do improvizačního divadla, v němž se bude rozhodovat o tom, kdo přežije. 

Jak hru použít s dětmi: 
Jedná se o zcela unikátní zážitek, který je ale vhodnější spíše pro starší děti, rovery a starší. K dostání je ovšem celá řada LARPů, z nichž každý může mít zcela unikátní vzdělávací cíle. LARPy mám mohou pomoci adresovat náročná témata, jako je šikana, rasismus, nerovnoprávnost mezi gendery aj. 

 

Pro každého, koho zajímají principy vzdělávání a rád by se svými svěřenci pracoval efektivněji. Podíváme se na to, proč LARP a rolové hry mohou fungovat jako vzdělávací nástroj a jak to dělat efektivně. Přednáška bude nalévárna, která má tu výhodu, že pokud ji pochopíte, budete schopni sami vytvářet efektivní rolové hry  s unikátními vzdělávacími cíly. 

Dvě hodiny pohybu se řadou aktivit, které využívají principy  energizerů, ice-breakerů, improvizačního divadla aj.

Jak aktivity využít  pro práci s dětmi: 
Většinu z těchto aktivit lze upravit na míru vaší věkové skupině. Aktivity mohou fungovat jako jednoduchá výplňka času, ale také pro rozvoj konkrétních dovedností, nebo jako příprava na náročnější aktivitu. 

Spolupořadatel

Organizace, které se na tom podílejí

100% ADN
Portugal

INspire
Czech Republic

Meta
Italy

Roes Cooperativa
Greece

Euonia
North Macedonia

Bochum
Germany